Adaylık süreci başladı! Hangi isimler öne çıkıyor?


Normalde bugün AK Parti’nin temayül yoklaması sonuçlarına değinecektik.

Ama iş değişti…

AK Parti’de 9 Kasım itibariyle hem belediye başkanlıkları hem de meclis üyelikleri için başlayan başvuru süreci, perşembe günü tamam olacak, pazar günü de temayül yapılacaktı.

Fakat Kızılcahamam’daki İl Başkanları toplantısının ardından aday adaylık sürecinin 22 Kasım 2023 Çarşamba günü saat 17’ye kadar uzatılması kararlaştırıldı. Dolayısıyla temayül yoklaması da 26 Kasım Pazar gününe ertelendi.

AK Parti Konya’da temayül yoklaması, Karatay’daki Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde 31 ilçeden katılımla yapılacak.

Daha sonraki süreçte de AK Parti Konya tarafından anket çalışmaları gerçekleştirilecek. Sahadan alınan sonuçlar, üst kurula sunulacak, buna göre de çalışmalar yapılacak. Son kararı ise AK Parti Genel Merkez Teşkilatı verecek.

Muhtemelen Aralık ayının ikinci haftası itibarıyla artık AK Parti’nin adayları netleşmeye başlayacak.

Sürece dair AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Tv42’de Hamdi Bağcı’nın hazırlayıp sunduğu Akşama Doğru Programına katıldı ve burada önemli açıklamalar yaptı.

MERKEZDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Daha önce bizimle yaptığı sohbette verdiği ip ucunu yine verdi.

AK Parti Konya Teşkilatı’nın merkez ilçelerde ve büyükşehir belediyesinde bir değişiklik düşüncesi yok. Uğur İbrahim Altay, Hasan Kılca, Ahmet Pekyatırmacı ve Mustafa Kavuş ile yola devam edilecek.

Asıl değişikliğin beklendiği gibi taşra ilçelerde yapılması bekleniyor.

Zaten taşra ilçelerde de aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Bu aday adayları arasında bizim de yakından tanıdığımız isimler bulunuyor.

Mesela Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin Seydişehir’den aday aday oldu. Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Tutal da aday olarak yoluna devam etmek istiyor.

Seydişehir’de rekabet büyük olacak gibi.

Gazetemiz yazarı ve adimiz Veteriner Ali Kaya ise Bozkır’dan aday adayı oldu. Ali abi Bozkır’da sevilen isimlerden biri olarak biliniyor. Kendisi, geçtiğimiz dönemlerde AK Parti’den milletvekili aday adaylığı başvurusunda da bulunmuştu. Bozkır’da da değişim gerçekleşebilir.

EREĞLİ’DE REKABET BÜYÜK!

Yine Ereğli’de başarılı çalışmalar yürüten AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Zübeyr Dursun abi de Ereğli için aday adaylığı başvurusu yaptı.

Şüphesiz seçim sürecinde AK Parti Konya’nın en fazla çalışma yapacağı ya da üzerinde düşüneceği ilçe Ereğli olacaktır.

Çünkü Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu da geçtiğimiz gün yaptığımız telefon görüşmesinde aday olduğunu açıkladı.

Ereğli’de AK Parti mi yoksa MHP’mi aday çıkaracak? Ya da hangi isimle yola devam edilecek henüz bilinmiyor.

Süreç çok şeye gebe.

BEYŞEHİR’DE HEYECANLI BİR SÜREÇ YAŞANACAK

Öte yandan seçim sürecinde nasıl bir karar alınacağı en çok merak edilen ilçelerden biri de Beyşehir’di.

Bağımsız aday olup seçilen mevcut Belediye Başkanı Adil Bayındır’ın nasıl bir karar alacağı merak ediliyordu.

Bunun cevabını da yine Hasan Angı verdi.

Başkan Hasan Angı, 2019 yılında yapılan yerel seçimde Beyşehir’den bağımsız olarak belediye başkanı seçilen Adil Bayındır’ın AK Partiye katıldığını açıkladı.

Beklediğimiz bir gelişmeydi açıkçası.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Muşmal da memleketi Beyşehir ilçesinde AK Parti’den Belediye Başkanı Aday Adaylığı için başvuru yaptı.

Beyşehir’de bu iki ismin dışında çok sayıda aday adayı var.

Tıpkı Ereğli gibi Beyşehir de seçim sürecinin en heyecanlı yaşanacağı ilçelerden biri olacak gibi görünüyor.

Diğer ilçeleri ve aday adaylarını da zaman zaman köşemize taşıyacağız.

Yazıma son verirken bir de düzeltme yapmak istiyorum.

AHMET HADİMİOĞLU’NUN ADAYLIĞININ ÖNÜNDE BİR ENGEL YOK!

AK Parti’de uygulanan 3 dönem kuralına dair önemli bir gelişme var.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, 3 dönem kuralı ile ilgili dün yaptığı açıklamada, “30 Büyükşehir ve 51 il belediyemizde 3 dönem kuralına takılan kimse yok. 3 dönemdir bu işi yapan yok. İlçelerde var ama onlar için de kuralın uygulanıp uygulanmayacağına dair karar henüz verilmedi” ifadelerini kullandı.

Bu sebeple geçtiğimiz yazılarımdan birinde Konya’da aday olması beklenmeyen isimler arasında 3 dönem kuralına takıldığını ifade ettiğim Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu da vardı.

Hem Ali İhsan Yavuz’un bu açıklamaları hem de Belediyeler Yasası’nın değişimini göz önünde tutarak bir düzeltme yapmam şart oldu.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu’nun adaylığı önünde herhangi bir engel görünmüyor. AK Parti’nin Hadim’de Ahmet Hadimioğlu’ndan daha iyi bir isim bulacağını da pek sanmıyorum zaten.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*