Et ve tavuk alacağıma balık alırım!


Kış aylarının vazgeçilmezi vitamin deposu olan sağlığımız açısından bağışıklık sistemini güçlendiren, çocukların zeka gelişimde önemli rol oynayan, hücreleri onaran içerisinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındıran, protein bakımından zengin olan ve sayamayacağımız kadar sağlığımız için önemli yeri olan kış aylarında soframızın vazgeçilmezi balık sezonu başladı. Havaların soğuması ile insanlar daha da fazla sağlığına dikkat etmeye başladı. Bu yıl balığın fazla olduğunu söyleyen balıkçı Fikret Doğanay, “Geçen sene hamsi yılı olmadı. Bu sene çok güzel hamsi çıktı. Hem de hesaplı, kilosu 50 ya da 60 liraya satıyoruz. Etten, tavuktan daha hesaplı “ şeklinde konuştu.

konyadaki-balikci-konustu-et-ve-tavuk-alacagima-balik-alirim.jpg

İNSANLAR BALIĞA YÖNELDİ

Ete ve tavuğa gelen zamlardan dolayı insanların balığa yöneldiğini belirten Doğanay, ”Vatandaş kilosu 50 TL’den iki kilo hamsi alıyor. Bu iki kilo hamsi sekiz dokuz kişiye yetiyor. Bugün 1 kilo et alsa 385 lira, iki kilo kanat alsa 250 lira. Yarısı kemik. Yani en güzeli ve en mantıklısı yine balık.” dedi. 2024 de balığa zam gelebileceğini dile getiren Doğanay, yılbaşından sonra fiyatların değişebileceğini ifade etti.

konyadaki-balikci-konustu-et-ve-tavuk-alacagima-balik-alirim-001.jpg

BALIĞIN BİRÇOK ŞEYE FAYDASI VAR

Balığın birçok şeye faydası olduğunu vurgulayan Doğanay , “Somonda omega3 omega6 var. Özellikle çocuğa yedirmek gerekir. Çok faydaları var. Mesela sardalyada da omega3 ve omega6 yağ bakımından çok yüksek. Ayrıca B12 ve E vitaminleri bolca var. Kefali tavsiye ederim, kefalin sırt bölümü çocuğun boyunun uzamasına birebir faydalıdır“ diye konuştu.

konyadaki-balikci-konustu-et-ve-tavuk-alacagima-balik-alirim-002.jpg

KONYA’DA BALIK KÜLTÜRÜ YOK

Konya’da balık kültürünün olmadığının altını çizen Doğanay, “Konyalılar çok fazla balık bilmiyor. Sadece hamsi ve istavriti biliyorlar. Mercan balığını, gümüş balığını, deniz turnası balığını, sarı kanat balığını bilmiyor, çok çeşit balığı tanımıyor. Çünkü Konya’da balık kültürü pek yok” şeklinde konuştu.

konyadaki-balikci-konustu-et-ve-tavuk-alacagima-balik-alirim-003.jpgSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*