Guatemala Filtre Kahvesi Nasıl Demlenir? Tarif ve Püf Noktaları


Egzotik lezzeti ve zengin aroması ile Guatemala kahve, damağınızda tat bırakan en aromatik kahvelerden biridir. Bir ülke olan Guatemala coğrafyasından çıkan bu lezzetli kahve çeşidi, baharatlı bir tada sahip olmakla birlikte yumuşak içimli bir deneyim sunar. Guatemala kahve ile filtre kahve hazırlamanız da mümkündür. Biz de yazımızda sizinle Guatemala filtre kahve yapımı ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız!

4 Adımda Guatemala Filtre Kahve Hazırlayın

Guatemala filtre kahve yapımı için damıtarak demleme ya da French Press ile demlemeyi tercih edebilirsiniz. Farklı aromaya sahip kahve çekirdeklerinden harmanlanan Guatemala kahve, hafif kavrulmuş kıvamdaysa damıtarak demlemeyi tercih edebilirsiniz. Koyu kavrulmuş bir Guatemala kahve için de French Press makinesini kullanabilirsiniz. İşte 4 adımda Guatelemala kahve yapımı:

  1. Bir su bardağı ılık suyu ocakta kaynatın. Su kaynadıktan sonra 50 saniye kadar suyu dinlendirin.
  2. Suyu dinlendirme aşamasında French Press makinesine 7 gram yani bir yemek kaşığı kahve koyun.
  3. Daha sonra kaynayan suyu da ekleyerek kahve ile suyun karışmasını bekleyin ve çok karıştırmamaya çalışın. Bu sırada French Press’in de pistonunu yavaşça aşağıya doğru bastırabilirsiniz.
  4. Kahveyi 1.5 dakika kadar orta ölçekte bekletin. Ardından tekrar aşağıya doğru bastırıp sonuna kadar indirin. İşte basit adımlar sonucunda Guatemala filtre kahveniz hazır!

Görüldüğü üzere Guatemalanın lezzetini barındıran filtre kahve hazırlıkları genellikle makinenin doğru kullanımıyla oldukça basittir. Orta derecede öğütülen Guatemala kahveyi tercih ederek kahvenin acı aromasını azaltabilirsiniz. Ayrıca kahvenizin çok daha lezzetli olması için musluk suyu yerine içtiğiniz suyu tercih etmelisiniz.

whatsapp-image-2023-11-08-at-10-57-38.jpeg

Guatemala Kahvenin Özellikleri Nelerdir?

Lezzeti ve aroması ile öne çıkan yöresel kahve çeşitleri arasında yer alan Guatemala kahvesi, yetiştirildiği bölgeye göre farklı aromaları barındırır. Atitlán, Huehuetenango, Antigua, Nuevo Oriente ve Volcan San Marcos gibi bölgelere göre değişen Guatemala filtre kahve, Guatemala’nın da en önemli gelir kaynaklarından biridir. Ağaçların yeri anlamına gelen Guatemala, iklim özelliklerinden dolayı bitki örtüsü zengin bölgelerden biridir. Bu özelliği, Guatemala kahvesinin de aroma zenginliğini etkileyen ana faktördür. Guatemala kahvesinin öne çıkan diğer özellikleri ise şöyledir:

  • Guatemala bölgesinin zengin bitki örtüsüne bağlı olarak çikolata, narenciye, karamel ve çiçeksi farklı tatları içerir.
  • Dengeli asitlik oranına sahiptir. Bu özelliğiyle aşırı keskin olmadan hafif ve canlandırıcı bir içim deneyimi sunar.
  • Guatemala bölgesinin zengin su kaynakları ile kahve çekirdeklerini yıkama işlemi uygulanır.
  • Hem sade hem de filtre kahve versiyonu bulunur.
  • Guatemala kahve fiyatları kaliteli hasat ve üretim koşullarından dolayı yüksektir.

Yöresel kahve lezzetini zengin aroması ve hafif içimiyle sunan Guatemala kahve, eminiz ki hoşunuza gidecek. Paylaştığımız tarif ile bu lezzetli kahvenin tadına varabilir, filtre kahve içme deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*