Konya Gıda Mühendisleri Odasından uyarı! Buna inanamayacaksınız! Ne yediğinizi bilin


Soğuk havalarla birlikte grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi şikâyetler artıyor. Bununla beraber merdiven altı baharatçıların sayısı da arttı. Çareyi baharatçılarda arayanlar ise hem parasından hem sağlığından oluyor. Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, sahte baharatlara karşı vatandaşları uyardı.

baharat-yerine-kazik-yemeyin-2.jpg

AÇIK SATILDIĞI İÇİN DOĞAL OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYİN!

Merdiven altı baharatçıların yaptıklarıyla insanları aldattıklarını belirten Hulusi Ada, “Baharat ürünlerinin içine ona en yakın olan başka bir cisim veya başka bir baharat ekleyerek vatandaşlara sunuyorlar. Vatandaşlar buna pek dikkat edemez zaten. Sadece o üründen alacakları faydayı çok az alırlar. Mesela insanlar pul biberi alıyorlar. Bu sahte baharat satıcıları, o pul biberinin arasına ona benzeyen kırmızı bir şey ekliyorlar. Bu durumda vatandaşlarımız maalesef ki açık ürün olduğu için doğal olduklarını düşünüp satın alıyorlar.” ifadesini kullandı.

baharat-yerine-kazik-yemeyin-1.jpg

‘NANENİN YERİNE KURUTULMUŞ KAVAK YAPRAĞI KULLANIYORLAR’

Baharat alınacaksa da ambalajlı alınmasını tavsiye eden Ada, “Sırf biraz daha fazla para kazanabilmek için, nanenin yerine de kurutulmuş kavak yaprağı kullanıyorlar. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için Tarım Bakanlığı onaylı ürünler de satılıyor. Bu ürünleri satın alınabilir. Dökme ürünler genellikle doğal olduğu düşünülüyor ama sahtecilik de bunlarla çıkıyor ortaya. Dökme ürünlerin yüzde 100 doğal olması tamamen satıcının vicdanına kalmış bir şeydir. Hepsinde hile var da denilmez tabii ki de ama emin olabilmek için ambalajlı ürün seçmek en doğrusu.” diye konuştu.

SERKAN ÖZGÜR / YENİ HABERSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*