Konya’da sokak lezzetlerinin vazgeçilmezi cep yakıyor!


Kestane satıcısı Mehmet Kaya “kışın gelmesiyle birlikte kestane sezonu açıldı, sobalar kuruldu “dedi. Kestanenin kışın vazgeçilmezlerinden olduğunu söyleyen Kaya “evleri kaloriferli olup sırf kestane için soba kuranlar da var ifadelerini kullandı. Kaya, kestane tavada da yapılıyor ama sobada tadı bir başka oluyor ifadelerini kullandı. Kaya, kestanenin çok çeşidi var bunlar, akıntı, Bursa şeker kestanesi, Aydın şeker kestanesi, tahtacı, çil, kuzu kestanesi gibi çeşitlilik gösteriyor. Şeker kestanesi daha güzel olur, bazı kestanelerinde görünüşü güzel olur ama tadı olmaz diye belirtti.

konyada-sokak-lezzetlerinin-vazgecilmezi-cep-yakiyor.jpeg

İşte püf noktaları

Kestane pişirmenin püf noktalarından bahseden Kaya “Kestaneyi pişirmeden önce arka tarafından ve ön tarafından ufak çizik atıp suya koyuyoruz. Suda 5 dakika bekledikten sonra nerede pişirmek istersek oraya koyuyoruz. Suya koymamızın nedeni ise pişerken kabukları çiçek gibi açılıyor ve daha çabuk soyuluyor, içi daha güzel pişiyor. Herkes istediği şekilde pişiriyor çiğ veya hafif pişmiş seven de var “ifadelerini kullandı.

konyada-sokak-lezzetlerinin-vazgecilmezi-cep-yakiyor-001.jpeg

Fiyat aralıkları

Konya halkının en çok havalar soğuyunca ve yılbaşı geldiğinde kestane almayı tercih ettiğini belirten Kaya, “kuzu kestanesi 100-140 TL arasında, akıntı 140-150 TL, şeker kestanesini ise 200-250 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebilirim. Fiyatlar kalitesine, boyutuna ve tadına göre değişiklik gösteriyor. En güzeli şeker kestanedir. Kestanede üretim az ve yurt dışına gittiği için bize de pahalıya geliyor “dedi.

• REYHAN BİNGÖL

konyada-sokak-lezzetlerinin-vazgecilmezi-cep-yakiyor-002.jpeg

konyada-sokak-lezzetlerinin-vazgecilmezi-cep-yakiyor-003.jpegSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*