Konya’daki tarihi cami ile mescitlerde inceleme


Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Karatay’daki Selçuklu, Osmanlı ve sonraki dönemlerde inşa edilen tarihi cami ile mescitlerde incelemelerde bulundu.

Başkan Hasan Kılca ile Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç; söz konusu tarihi cami ve ibadethanelerin mevcut durumu ile söz konusu yapılarda yapılması planlanan restorasyon, düzenleme ve yenileme çalışmaları ve bu konuda Karatay Belediyesinin katkılarını istişare etti.

“Camilerimiz coğrafyamızdaki tapu senetlerimizdir”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tarih boyunca cami ile mescitlerin; ibadet ve devlet kurumu gibi hizmet alanlarının yanı sıra eğitim, sosyal, siyasal ve kültürel hizmetlerin de önemli birer merkezi konumunda olduklarına vurgu yaptı. Karatay’ın bu bağlamda köklü tarihiyle her köşesinde miraslar barındırdığına vurgu yapan Başkan Kılca, “Medeniyetimizin en önemli maddi unsurları camilerimizdir. İnşa edilen her cami ve ibadethane, bu kadim topraklara vurulan yeni bir mühürdür. Bu mühürlerin her biri aynı zamanda coğrafyamızdaki tapu senetlerimizdir. Bu mirasa sahip çıkmanın ve gelecek nesillere aktarmanın hepimizin sorumluluğunda olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda Karatay Belediyesi olarak bizler de, birçok alanda olduğu gibi bu konuda da mümkün olan her yapının korunmasına yönelik projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz. Bu kapsamda da üzerimize düşeni yapmayı sürdürecek ve ecdadımızdan, tarihimizden bizlere miras bu yapıları koruyup geleceğe aktarmak için de çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Konya'daki tarihi cami ile mescitlerde inceleme

Konya'daki tarihi cami ile mescitlerde incelemeSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*