Ormanlık alanda bulundu, milyonlarca yıllık sır!


Muğla’da bulunan cisimler ilk görüldüğünde herkesi korkuttu. Ürküten bir görüntüye sahip olan bu oluşumlar aslında milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip. Kimsenin cesaret edipte giremediği yerde bulunan bu cisimlere kimse dokunamıyor. Araştırmacıların yoğunlaştığı bölgede tonlarca ağırlıktaki cisimlerin bölgeye nasıl taşındığı da merak konusu oldu.

Muğla’da bulunan cisimler ilk görüldüğünde herkesi korkuttu. Ürküten bir görüntüye sahip olan bu oluşumlar aslında milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip. Kimsenin cesaret edipte giremediği yerde bulunan bu cisimlere kimse dokunamıyor. Araştırmacıların yoğunlaştığı bölgede tonlarca ağırlıktaki cisimlerin bölgeye nasıl taşındığı da merak konusu oldu. Derin bir geçmişe sahip olan cisimleri işlendiğini duyanlar ise hayrete düşüyor. Bölgenin dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip olduğu düşünülüyor. Elle işlendiği düşünülen bu cisimler ormanlık alanda bulundu ve hemen üzerinde araştırmalar yapıldı.

İşte Muğla’da bulunan o binlerce yıllık cisimler ve haberin detayları…

Tarih ve sanat açısından oldukça gelişmiş bir geçmişe sahip olan Ege bölgesinde her geçen gün yeni eserler ortaya çıkıyor. Yeni keşfedilen böir bölge ise dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip. Araştırmacıların duyunca akın ettiği ormanlık alanda bulunan bu cisimlerin ne olduğu ise merak konusu oldu. Bölgenin milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olduğu, cisimlerin ise 2 bin yıldan daha fazla bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

Oluşumları 100-125 milyon yıllık olduğu değerlendirilen zengin mermer yataklarının bulunduğu Yatağan ilçesinde dünyanın en büyük mermer antik kentine 10-15 kilometre uzaklıkta iki adet 2 bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen mermer ocakları bulundu.

GÖREN HAYRETE DÜŞÜYOR: HEPSİ ELLE İŞLENMİŞ

Yatağan-Milas karayolu Kozağaç Mahallesi Karaltı Çukuru mevkiinde çam ormanları arasında bulunan antik dönemin mermer ocağında kesimi yapılmış ve taşınmamış mermer bloklar hala duruyor. Elle işlenmiş tonlarca ağırlıkta sütun ise parçalarının birbirinden ayrılması nedeniyle taşınmamış.

Antik döneme ait mermer ocağında mermer blokların kesim izleri 2 bin 500 yıl geçmesine rağmen hala dururken, tonlarca blok mermer atıl durumda ocaklarda duruyor. 2 bin 500 yıllık mermer ocaklarının dünyanın en büyük antik mermer kenti Stratonikeia ve Lagina’ya çok yakında olması dikkat çekiyor.

Stratonikeia ve Lagina antik kentinde gün yüzüne çıkarılan tonlarca ağırlıktaki sütunlar, heykeller, sur duvarlarında kullanılan mermerler ve mezarların tümünün bölgedeki iki mermer ocağından çıktığı açıklandı.

Stratonikeia atik kentinin Kuzey Giriş kapısındaki tonlarca ağırlıktaki sütunların tek parça halinde işlendikten sonra ocaktan antik kente taşındığı açıklandı.

BU OCAKLAR 2 BİN 500 YIL ÖNCE İŞLETİLDİ

Yatağanlı tarihçi-yazar Tarcan Oğuz konuya ilişkin şöyle konuştu:

-Bulunduğumuz alan Stratonikeia antik kenti. Buraya mermerler mutlaka yakın bir bölgeden geldi. Yatağan’a bağlı Kozağaç Mahallesi Karaltı ve Hatipderesi mevkilerinde iki adet antik dönem mermer ocakları var. Buradaki mermer ocaklarının işletilme tarihi 2 bin 500 yıl olduğu düşünülüyor. İşin enteresan tarafı bu mermerler bulunduğu alanda işleniyor ve işlenmiş vaziyette burada konuyor. Keserken çok farlı bir işlem yapılıyor.

-At kılları birbirine bağlanarak üzerine metalle kesim işlemi yapılıyor. Aynı zamanda kumdan faydalanılıyor. Bu şekilde işlenen mermerler bu antik kente getiriliyor. Bozuk mermerler orada kalmış. Temiz olan ve işlenmiş mermerler buraya konmuş. Böylece bu tarihi doku meydana gelmiş. Antik kentlerin yakınlarında mermer ocakları var. Bizim buradaki mermer ocağı yaklaşık 100 milyon yıl ile 125 milyon yıl arasında olduğu söyleniyor.

RESMEN İŞLENMİŞ TARİH: TÜM AŞAMALAR GÖRÜLEBİLİYOR

Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt konuya ilişkin şu ifadeleri kullanarak düşüncelerini dile getirdi:

-Burada kullanılan mermerlerin tamamı bu bölgeden çıkma. Özel heykeltraş keserlere ait olmak üzere. Özellikle klasik dönemden itibaren sur duvarlarının bile sadece mermerden inşa edildiğini biliyoruz. Bu da mermer anlamında bu bölgede büyük bir zenginliğin olduğunu gösteriyor. Buradaki yapılarda mermerin kesilmesi, taşınması ve bunun inşası konusunda ileri bir seviyede oldukları konusunda hemfikiriz ve bunda tereddüdümüz yok.

-Hatta biz buradaki yapılarda taşın ocaktan kesildiği andan itibaren yapıların tüm aşamalarını görebiliyoruz. Mesela meclis binasında Helenistik dönemde kesilen bir bloğun oraya konuğunu, yüzeyin nasıl işlendiğini, profillerin nasıl açıldığını tek tek biliyoruz.

TAM 10 TON AĞIRLIĞINDA

-Bu uygulamaların ötesinde taşıma konusunda da oldukça ileri oldukları kesin. Çünkü Kuzey Giriş kapısında bir metre çapında 7 metre yükseklikte sadece sütunun gövdesi ve bunu tek parça olarak buraya getirip dikebiliyorlardı. Yani kaidesi ile başlığı ile bu sütunlar 9 buçuk metre yüksekliğe ulaşıyor.

Yaklaşık 10 ton ağırlığındaki bir mermerin tek parça halinde getirilerek burada inşa edilmesi anlamına geliyor. Sadece bir ayakta 500 ton, diğer ayakta 500 ton, kemerde 100 ton ağırlığında mermerler kullanmışlarSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*