Osmanlı’nın ilk müzesiydi; Konya’nın gururu olmayı sürdürüyor


Tarihi ve kültürüyle Türkiye’nin en köklü şehirleri arasında olan Konya’da 100 yılı aşkın süredir ayakta duran Osmanlı’nın ilk müzelerinden birisi bulunuyor. 24 Kasım 2017 tarihinde açılan ve içerisinde eğitime dair tarihi materyallerin bulunduğu müze bugün öğrencilerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor. Beşyol Kavşağı Konya Ortaokulu binası yanında bulunan müze Anadolu’da faaliyete geçen ilk resmî müze olan Müze-i Hümayûn Konya Şubesi, 10 Aralık 1899 tarihinde açıldı. Daha sonra kapalı olan müze Konya İl Eğitim Tarihi Müzesi, “Geçmişimizden Ders Alarak Geleceğe Koşuyoruz” sloganıyla, 24 Kasım 2017 günü, ülkemizin diğer illerindeki İl Eğitim Tarihi müzeleri ile eş zamanlı olarak açıldı.

gcx4q-dxqaal26k.jpg

Müze, ülke genelinde müzelerin önemi konusunda, başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlandı.

gcx4s7uxcaehjx2.jpg

Bu amaç çerçevesinde, il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okul ve kurumlardan toplanmış ve Konya İl Eğitim Tarihi Müzesinde koruma altına alınmıştır.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*