Şems-i Tebrizi’nin Mezarı: Konya’da Mı, Tebriz’de Mi?


13. yüzyılda yaşamış olan ünlü şair, filozof, ve mistik Şems-i Tebrizi’nin mezarı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesinin yanında bulunuyor. Türbe ve cami, Konya’nın merkezine oldukça yakın bir konumda, Şems Parkı içinde yer alıyor.

Türbenin tarihi, Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafından 1510 yılında onarıldığı ve genişletildiği bilgisiyle öne çıkıyor. Şems-i Tebrizi’nin Mevlana’nın düşünce hayatındaki önemi nedeniyle, bu türbenin Konya’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer aldığı belirtiliyor.

Ancak, Şems-i Tebrizi’nin hayatına dair pek çok detayın belirsiz olduğu göz önüne alındığında, onun mezarının tam yeriyle ilgili de belirsizlik devam ediyor. Tebriz’de de Şems-i Tebrizi’nin mezarı olduğuna dair efsaneler bulunsa da, bilinen en güvenilir yerin Konya olduğu kabul ediliyor.

ŞEMS-İ TEBRİZİ’NİN ÖLÜMÜ: GİZEMLİ BİR HİKAYE

Şems-i Tebrizi’nin ölümü konusunda hala kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Tarihçiler ve kaynaklar arasında farklı görüşler ve rivayetler bulunmaktadır. Kimi rivayetlere göre, Şems-i Tebrizi öldürülmüş olabilirken, diğer görüşlere göre ise kaybolmuş ve gizlenmiş olabilir. Bu belirsizlik, onun yaşamı boyunca ve sonrasında mistik bir figür haline gelmesine neden olmuştur.

Mevlana Celaleddin Rumi ile olan derin dostluğuyla bilinen Şems-i Tebrizi’nin öğretileri, aşk, maneviyat ve evrensel bir birliğe ulaşma üzerine odaklanmıştır. Ancak, tarihsel belgelerin eksikliği nedeniyle, Şems-i Tebrizi’nin ölümü hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir.

MEVLANA’NIN OĞLU VE ŞEMS-İ TEBRİZİ İLİŞKİSİ

Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in, Şems-i Tebrizi’nin ölümüyle bir ilgisi olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Şems-i Tebrizi’nin ölümü hakkında genel olarak kabul gören görüş, Şems’in kaybolmuş veya öldürülmüş olabileceği yönündedir. Ancak, bu konuda net bir delil bulunmamaktadır ve döneme ait belgelerde kesin bilgilerin eksikliği, bu konuda spekülasyonlara neden olmaktadır.

Şems-i Tebrizi’nin ölümü ve yaşamıyla ilgili çeşitli rivayetler bulunsa da, bu konuda birçok belirsizlik ve tarihçiler arasında farklı görüşler devam etmektedir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin öğretileri, Şems-i Tebrizi’nin etkisiyle şekillenmiş ve günümüzde de önemli bir etkiye sahiptir.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*